Frågor och svar
Här hittar du några frågor och svar om Unikum
Vad gör jag om inloggningen krånglar eller om jag inte kan lägga in schema?
Svar: Kontakta förskolan.
Varför måste man legitimera sig?
Svar: Vi vill säkerställa rätt användare i Unikum som då kan ta del av den information som finns.
Behöver jag skaffa e-legitimation?
Svar: Ja, BankID eller Freja eID.
Vad gör jag om jag vill ändra kontaktuppgifter i Unikum?
Svar: Via appen Unikum Familj --> Mer --> Profil kan du som vårdnadshavare redigera dina kontaktuppgifter. Där kan du även visa dina kontaktuppgifter så att andra vårdnadshavare med barn i gruppen kan se dem. Där kan du även ställa in att visa Unikum på svenska eller engelska. Förskolan ansvarar för barnens profil.
Förslag för dig
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Arbeten som påverkar trafiken
Göklundsvägen
Just nu pågår arbete med att upprusta Göklundsvägen med ny asfalt. Arbetet väntas pågå under september.Centralgatan 13
Med start den här veckan påbörjar Hoforshus arbetet med att byta tak på hälsovårdscentralen. Detta medför begränsad framkomlighet på Centralgatan framför Hälsovårdscentralen under byggtiden. Arbetet väntas pågå fram till vecka 47. -
Hantverkarn ska avvecklas
En enig socialnämnd har fattat beslut om att avveckla det särskilda boendet Hantverkarn som ligger i centrala Hofors. På boendet bor idag tolv personer som kommer att bli erbjudna nytt boende. Beslutet har fattats utifrån en anpassning av behov av platser samt det nationella rikssnittet gällande antal platser per invånare. Hofors kommun har idag många platser i förhållande till antalet kommuninvånare.”Vi har förståelse för att detta kan skapa oro, vi har därför utsett kontaktpersoner som både boende och anhöriga kan kontakta vid frågor”, säger Socialnämndens ordförande Tomas Fröjd. -
Minoritetsveckan i Hofors
Den 2-8 oktober är det dags för årets minoritetsvecka. -
Bidrag för energieffektivisering i småhus
Nu kan du som äger småhus som värms upp med el eller gas söka bidrag för energieffektivisering.Syftet med bidraget är att minska risken att hushåll påverkas negativt av höga energipriser och att växla upp arbetet med energieffektivisering.