Hur går det till?
Innan du ska komma hem ska en planering göras tillsammans med biståndshandläggare. Ni går tillsammans igenom vad du behöver för stöd och hjälp den närmaste tiden.
När du kommer hem från sjukhus eller vistelse på korttidsplats kan du om du önskar mötas upp av personal från trygg hemgångsteamet, annars kommer personalen vid annan överenskommen tid under dagen.
När du kommit hem så kommer personal i trygg hemgångsteamet i lugn och ro tillsammans med dig gå igenom praktiska göromål och planera för de närmaste dagarna. Personalen kontrollerar till exempel att det finns mat i kylskåpet, hjälper till med eventuell inhandling, kontrollerar att mediciner och beställda hjälpmedel finns på plats.
Du och personalen går igenom de vardagliga sysslorna i ditt hem och pratar om vad som känns svårt och ger tips och råd.
Förslag för dig
Kontakt Trygg Hemgång
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Våra drönare flyger för framtidens samhälle
När samhället utvecklas behövs smarta lösningar för att möta framtidens behov. Därför använder vi på Västra Gästriklands samhällsbyggnadsförvaltning drönare i vårt arbete. Om du ser en drönare flyga över Hofors är det stor chans att det är vi som är ute för att samla in data. -
Bygg som en Boss
Under påsklovet bjuder Skol-IT in dig i årskurs 4-9 till en Minecraft-tävling med hemligt tema. Vågar du vara med? -
Kommunfullmäktige sammanträder 22:a april i Folkets hus
Tisdagen den 22:a april klockan 17:30 sammanträder fullmäktige i Folkets hus för årets andra möte. Sammanträdet är öppet för allmänheten; varmt välkomna! -
Rock ´n rollskola - en kultursatsning
Med elgitarrer, nostalgi och fullt ös tog musikerna John Lindberg, Olle Tjern och Chris Bergström publiken med storm när de bjöd på en fartfylld rockresa för både unga och äldre. Genom kultursatsningen och ett samarbete mellan flera lokala aktörer blev denna musikaliska upplevelse en riktig succé!