english
Suomeksi
Hofors kommun
Hofors kommun


Björhagsskolan entré en vårdag

Gymnasieskolan

Björkhagsskolans gymnasieprogram

Björkhagsskolan är en gymnasieskola med

  • Inbjudande atmosfär i fräscha lokaler
  • Små undervisningsgrupper
  • Egna arbetsplatser till eleverna

Gymnasieskolans undervisning bygger på goda relationer och ett positivt klimat mellan lärare och elever.

Introduktionsprogrammet

Introduktionsprogrammet finns för dig som av olika skäl inte läser på något av de nationella programmen. Du kanske saknar behörighet för ett nationellt program eller du kanske vill ha en yrkesinriktad utbildning t ex genom att ha praktik eller är du nyinvandrad och behöver lära dig mer svenska.

På Björkhagsskolan finns introduktionsprogrammet med två inriktningar

  • Språkintroduktion
  • Individuellt alternativ

På skolan finns särskild personal som ansvarar för introduktionsprogrammet. Du får vara med och forma en individuell studieplan efter dina förutsättningar och intressen.

Mer information

Besöksadress
Björkhagsskolan
Edskevägen 18

Kontaktinformation

Linda Karlsson, rektor
070-086 00 76 linda.karlsson@hofors.se

Agneta Wall, expedition
0290-77 15 20
agneta.wall@hofors.se

Lena Gustavsson, administratör
0290-77 15 09
lena.gustavsson@hofors.se

Ann-Louise Andersson, studie-och yrkesvägledare
0290-77 15 15
vuxenutbildningen@hofors.se

Maria Damgaard, studie-och yrkesvägledare
0290-77 15 14
vuxenutbildningen@hofors.se

Kent Eriksson, vaktmästare
070-407 47 11
kent.eriksson@utb.hofors.se

Marie Forss, skolmåltid
070-086 01 22

Eva Hedman, skolsköterska
070-289 92 05
eva.hedman@utb.hofors.se

Malin Mutter-Ask,
kurator
malin.ask@utb.hofors.se