Ansökan om ersättning för förlängda studier i gymnasieskolan
Förslag för dig
De nationella programmen inom gymnasieskolan är avsedda att genomgås på tre läsår. Huvudmannen för utbildningen får dock besluta att utbildningen får fördelas på längre tid om eleven läst reducerat program eller om det med hänsyn till elevens förutsättningar i övrigt finns särskilda skäl för det.
Hemkommunen har rätt att pröva frågan om ersättning för förlängd studietid, men det finns ingen utskriven skyldighet för en kommun att ersätta mer än tre års studier.
Huvudmannen ansvarar för att skicka in ansökan till hemkommunen när en elev erbjuds eller övervägs erbjudas förlängda studier.
- Information om hur en ansökan går till finns i Rutin för ansökan om ersättning vid förlängda studier.
- Ansökan ska vara inne hos Hofors kommun senast den 15 april för kommande läsår.
Kontakt
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Vecka 39 är Beredskapsveckan 2026
Välkommen till en vecka med fokus på beredskap som avslutas med en festival. -
Forskning flyttar in på Brukshöjden
Brukshöjden blir akademiskt vård- och omsorgsboende. Genom ett långsiktigt samarbete mellan Hofors kommun och Högskolan i Gävle ska forskning, utbildning och äldreomsorg knytas närmare varandra. -
26 augusti öppnar förtidsröstningen
Du kan förtidsrösta från och med den 26 augusti ända fram till valdagen den 13 september, var som helst i hela landet. Det finns lokaler för förtidsröstning i alla kommuner.
I Hofors kommun finns lokaler för förtidsröstning i Hofors och Torsåker. -
Hur fungerar det där med val egentligen?
Är du ungdom och det är första gången du får rösta i ett allmänt val?
Då är den här nyheten för dig.


