Avståndsregler och undantag
Avstånd
Avståndet till skolan mäts som den kortaste vägen framkomlig för gående eller med cykel.
Avstånd mellan hem och skola för att beviljas skolskjuts:
- Förskoleklass-årskurs 3: minst 2 km
- Årskurs 4-6: minst 3 km
- Årskurs 7-9: minst 5 km
Längsta sträcka en elev behöver gå mellan hem och hållplats/uppsamlingsplats för skolskjuts:
- Förskoleklass-årskurs 6: max 2 km
- Årskurs 7-9: max 3 km
Anslutningsskjuts (skjuts till linjebuss) beviljas för skjutsberättigad elev i årskurs 7-9 som bor minst 3 km från hållplats för linjetrafik.
Obs! Skjutsgränserna delar inte bostadsområden eller motsvarande. Ingen elev i Hofors tätort (inkl Robertsholm) eller Torsåkers tätort är därmed generellt berättigad till skolskjuts, oavsett avståndsreglerna ovan.
Undantag
1. Undantag från avståndsregeln medges pga trafiksituationen för
- Solbergaskolans elever i förskoleklass - årskurs 6 boende i Berg, Wall, Wij, Prästhyttan och Ho med omnejd. (Undantaget gäller avstånd mellan hem och skola.)
- Petreskolans elever i årskurs 7-9 boende i Ho med omnejd. (Undantaget gäller avstånd mellan hem och hållplats för anslutning till linjebuss.)
Skolskjutssamordnaren beslutar var gränserna för undantagen går mer exakt.
2. Undantag från regeln att skolskjuts i första hand ska ske med linjetrafik medges pga trafiksituationen för
- Elever i förskoleklass - årskurs 6 boende i Barkhyttan med omnejd.
Förslag för dig
Kontakt
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Arbeten som påverkar trafiken
Göklundsvägen
Just nu pågår arbete med att upprusta Göklundsvägen med ny asfalt. Arbetet väntas pågå under september.Centralgatan 13
Med start den här veckan påbörjar Hoforshus arbetet med att byta tak på hälsovårdscentralen. Detta medför begränsad framkomlighet på Centralgatan framför Hälsovårdscentralen under byggtiden. Arbetet väntas pågå fram till vecka 47. -
Hantverkarn ska avvecklas
En enig socialnämnd har fattat beslut om att avveckla det särskilda boendet Hantverkarn som ligger i centrala Hofors. På boendet bor idag tolv personer som kommer att bli erbjudna nytt boende. Beslutet har fattats utifrån en anpassning av behov av platser samt det nationella rikssnittet gällande antal platser per invånare. Hofors kommun har idag många platser i förhållande till antalet kommuninvånare.”Vi har förståelse för att detta kan skapa oro, vi har därför utsett kontaktpersoner som både boende och anhöriga kan kontakta vid frågor”, säger Socialnämndens ordförande Tomas Fröjd. -
Minoritetsveckan i Hofors
Den 2-8 oktober är det dags för årets minoritetsvecka. -
Bidrag för energieffektivisering i småhus
Nu kan du som äger småhus som värms upp med el eller gas söka bidrag för energieffektivisering.Syftet med bidraget är att minska risken att hushåll påverkas negativt av höga energipriser och att växla upp arbetet med energieffektivisering.