
Datorer, nätverk och utskrift
På vårt IT-torg finns två publika datorer som är bokningsbara. Vi har även en sökdator, som finns vid poesihyllan på övre plan, vuxen skönlitteratur. På denna dator kan du söka efter tillgänglig media i HelGe-biblioteken.
Vill du hellre komma hit och änväda din egen dator eller annan enhet går det bra att koppla upp sig mot vårt trådlösa nätverk. För att göra det behöver du ha ett bibliotekskort med tillhörande PIN-kod. Har du inget bibliotekskort så hjälper vi i receptionen gärna dig att skaffa ett.
Vi tillhandahåller även en tjänst att trådlöst skriva ut via Princh, från våra publika datorer, mobila enheter eller andra bärbara enheter. Se instruktioner nedan.
Förutom utskrifter finns även möjlighet att både kopiera och scanna.
En guide till utskrift från olika enheter
Hos oss är det möjligt att skriva ut via Princh från våra publika datorer, bärbara datorer, surfplattor eller mobila enheter.
Följ smidigt och enkelt instruktionerna nedan.
Hos oss finns möjlighet att både kopiera och scanna. Vår kopiator är belägen bakom vår självscanningsaoutomat på entréplan. Se priser nedan. Vid frågor, kontakta personalen i receptionen.
Kontakt Kultur & fritid
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Våra drönare flyger för framtidens samhälle
När samhället utvecklas behövs smarta lösningar för att möta framtidens behov. Därför använder vi på Västra Gästriklands samhällsbyggnadsförvaltning drönare i vårt arbete. Om du ser en drönare flyga över Hofors är det stor chans att det är vi som är ute för att samla in data. -
Bygg som en Boss
Under påsklovet bjuder Skol-IT in dig i årskurs 4-9 till en Minecraft-tävling med hemligt tema. Vågar du vara med? -
Kommunfullmäktige sammanträder 22:a april i Folkets hus
Tisdagen den 22:a april klockan 17:30 sammanträder fullmäktige i Folkets hus för årets andra möte. Sammanträdet är öppet för allmänheten; varmt välkomna! -
Rock ´n rollskola - en kultursatsning
Med elgitarrer, nostalgi och fullt ös tog musikerna John Lindberg, Olle Tjern och Chris Bergström publiken med storm när de bjöd på en fartfylld rockresa för både unga och äldre. Genom kultursatsningen och ett samarbete mellan flera lokala aktörer blev denna musikaliska upplevelse en riktig succé!