Vad arbetar deltagarna med i växthuset?
Förslag för dig
Odlingen påbörjas i början av februari och vi odlar till och med slutet av oktober. Då består arbetsuppgifterna för deltagarna av att så frön, skola om plantor, skötsel och bevattning samt att skörda grönsaker.
Vi levererar grönsaker och sommarblommor till kommunens enheter där deltagarna kan vara med i allt från att skörda till att leverera grödorna. Vi har även försäljning till allmänheten i växthuset så där får deltagarna vara behjälpliga med att skörda, paketera samt arbeta i kassan.
Intill växthuset finns en park på 20 000 kvm där deltagarna tar hand grönytorna. Arbetsuppgifterna består av: gräsklippning, ogräsrensning, ta hand om grusgångar, planteringar med mera.
Under vinterhalvåret har vi teori där deltagarna får teoretiska kunskaper om odling och skötsel samt att vi jobbar med hantverk som vi sedan har till försäljning i växthuset.
Kontaktuppgifter Haga trädgårdar
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Hofors kommuns satsning på kultur 2025
Politiken har avsatt 1,5 miljoner kronor i en riktad satsning på kultur under 2025. Pengarna är fördelade på våra tre nämnder: barn- och utbildningsnämnden, socialnämnden och kommunstyrelsen och är öronmärkta för olika typer av kulturprojekt. Ett avgörande kriterium för att få anslag är att projekten ska ske genom samverkan . -
Feriearbete 2025
Vill du prova dina kunskaper, få nya erfarenheter och få din första lön? Då är det dags att söka feriearbete på Hofors kommun. -
Minikockar på Regnbågens förskola
Kommande veckor kommer de äldsta barnen på förskolan Regnbågen (avdelning blå och lila) få testa på hur det är att jobba som kock. Barnen får hjälpa till att göra i ordning mellanmål till sina förskolekompisar. På bilden hjälper Alexander 6 år och Wilma 5 år kocken Johanna i köket. -
Stängningen av förskoleavdelningarna Solen och Månen samt kartläggning av personalbehov i förskolorna
I december fattade kommunfullmäktige beslut om att förskoleavdelningarna Solen och Månen permanent ska stängas från och med den 1 juli 2025. Detta med anledning av ett minskande barnantal.I barn- och utbildningsnämnden pågår just nu kartläggning och analys av framtida behov av personal i våra förskolor. Det minskande barnantalet i kommunen har skapat ett behov av att se över samtliga förskolors organisation och bemanning.