Synpunkter & klagomål
Har du synpunkter eller klagomål på förskolan eller skolan?
Förslag för dig
1. Kontakta personalen
Om du har synpunkter på verksamheten ska du i första hand vända dig till den förskola eller skola det berör. Det kan vara personalen på respektive förskoleavdelning eller klasslärare/mentor i skolan.
2. Kontakta rektor
Om du upplever att du inte får gehör för dina åsikter så vänder du dig till berörd rektor.
3. Kontakta huvudmannen
Om du inte är nöjd med hur rektor har behandlat ärendet vänder du dig till huvudmannen (skolchefen).
4. Anmälan till Skolinspektionen
Om du inte är nöjd med hur Hofors kommun har behandlat ärendet, och du anser att kommunen inte fullgör sitt uppdrag enligt lagar och förordningar, kan du göra en anmälan till Skolinspektionen.
Skolinspektionen har tillsynsansvar över förskoleverksamhet, fritidshemsverksamhet, skola och vuxenutbildning.
Kontakt Barn & utbildning
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Vecka 39 är Beredskapsveckan 2026
Välkommen till en vecka med fokus på beredskap som avslutas med en festival. -
Forskning flyttar in på Brukshöjden
Brukshöjden blir akademiskt vård- och omsorgsboende. Genom ett långsiktigt samarbete mellan Hofors kommun och Högskolan i Gävle ska forskning, utbildning och äldreomsorg knytas närmare varandra. -
26 augusti öppnar förtidsröstningen
Du kan förtidsrösta från och med den 26 augusti ända fram till valdagen den 13 september, var som helst i hela landet. Det finns lokaler för förtidsröstning i alla kommuner.
I Hofors kommun finns lokaler för förtidsröstning i Hofors och Torsåker. -
Hur fungerar det där med val egentligen?
Är du ungdom och det är första gången du får rösta i ett allmänt val?
Då är den här nyheten för dig.
