Hur blir man en av deltagarna i växthuset?
Förslag för dig
Kontakten med arbetsmarknadsenheten sker via handläggare från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan eller IFO. Personen träffar en handläggare från kommunens arbetsmarknadsenhet som gör en kartläggning och tillsammans med deltagaren arbetar man fram en handlingsplan för hur personen ska kunna göra en förändring i sitt liv så att man kommer närmare arbetsmarknaden. Man ser över vilka arbetsuppgifter deltagaren skulle kunna ha, samt gör en bedömning över hur många timmar per dag/vecka personen bör vara i växthuset.
I växthuset bedrivs aktiviteter året runt och man kan individanpassa arbetsuppgifterna utifrån önskemål från deltagarna. Det kan vara så att personen vill arbeta ensam, arbeta utomhus, ha fysiska arbetsuppgifter med mera. I växthuset arbetar en handledare som tillsammans med deltagaren tar fram förslag på olika arbetsuppgifter.
Personen blir först beviljad en period på tre månader som sedan kan förlängas ytterligare tre månader. Under tiden har handledaren från växthuset regelbundet kontakt och uppföljningsmöten med handläggaren på arbetsmarknadsenheten. Handläggaren på arbetsmarknadsenheten har sedan kontakt med Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och IFO om hur det fungerar för deltagaren på sin praktikplats.
Kontaktuppgifter Haga trädgårdar
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Finlands självständighetsdag – 6 december
Gratis morgonsim och bastu på Hoforshallen /Ilmainen aamukylpy ja sauna Hoforshallissa -
Går du i byggtankar? Välkommen på öppet hus!
Funderar du på att bygga, ändra eller kanske riva något? Eller har du frågor om strandskydd, enskilt avlopp eller är nyfiken på andra bygglovsfrågor? Kom förbi och prata med oss – vi hjälper dig gärna att reda ut vad som gäller för just ditt projekt. -
Beslut om nedläggning av förskolan Eken sommaren 2026
Kommunfullmäktige har den 11 november 2025 beslutat att förskolan Eken kommer att stängas sommaren 2026. Bakgrunden till beslutet är ett minskat antal barn i kommunen, vilket leder till ett minskat behov av förskoleplatser. -
Utbilda dig till elektriker!
Elektriker är ett bristyrke i Sverige. Det betyder att det finns fler jobb än utbildade personer, vilket ger goda chanser till arbete direkt efter utbildningen.
