
Nytt arbetssätt för effektiv resursanvändning inom äldreomsorgen
För några år sedan infördes ”heltid som norm” i Hofors kommun. Det innebär att våra medarbetare har möjlighet att önska sin sysselsättningsgrad. Inom äldreomsorgen har många har valt att arbeta mer än tidigare, vilket lett till att vi nu har fler arbetstimmar än vad som behövs.
Förslag för dig
I syfte att kunna följa heltid som norm samt att inte behöva minska antalet medarbetare som arbetar inom omsorgen har kommunen valt att försöka lösa detta genom att denna tid används till andra arbetsuppgifter, alternativt att det blir resurstid för att täcka upp vid frånvaro.
I praktiken innebär detta att undersköterskor på äldreboendena kommer att sköta lokalvården i gemensamma utrymmen på våra äldreboenden. Denna schemalagda städning kommer därmed inte ta tid från individerna som bor på enheterna utan det är överkapacitetstid som används. Den beräknade städtiden per medarbetare är cirka två timmar per månad. Schema, städrutiner och instruktioner kommer naturligtvis att ges till våra medarbetare.
Information om att arbetsgivaren har möjlighet att placera medarbetare på annan enhet samt med annan befattning finns på den blankett där medarbetare ansöker om sysselsättningsgrad.
Kontakt
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Arbetet med Brukshöjden fortsätter enligt plan
Om några månader ska Brukshöjden vara klar för inflytt. Arbetet fortskrider och om cirka en månad är det dags för slutbesiktning. -
Stålringen får ny konstgräsplan
En ny konstgräsplan kommer att anläggas på Stålringen under 2026.
Det beslutade kommunstyrelsen på sitt sammanträde den 17 februari. -
Dags att söka feriearbete
Är du ungdom under 18 år och sugen på att feriearbeta i Hofors kommun i sommar?
Då är det hög tid att skicka in din ansökan. -
Är du sverigefinne, same, rom, jude eller tornedaling och vill vara med och påverka de nationella minoriteternas situation i Hofors kommun?
Hofors kommun söker representanter till minoritetsrådet
