
Kultursatsning 2025
Varför kultursatsning?
Syftet med kultursatsningen är att stärka det lokala kulturutbudet och främja samverkan mellan olika kulturaktörer och kommunens enheter. Syftet är också att göra kultur mer tillgängligt för alla. I ett längre perspektiv handlar det om att ge förutsättningar för ett rikt och långsiktigt kulturliv i Hofors kommun, något som vi vet ökar chanserna till god hälsa och livskvalitet.
Politiken har avsatt 1,5 miljoner kronor i en riktad satsning på kultur under 2025. Pengarna är fördelade på våra tre nämnder: barn- och utbildningsnämnden, socialnämnden och kommunstyrelsen och är öronmärkta för olika typer av kulturprojekt. Ett avgörande kriterium för att få anslag är att projekten ska ske genom samverkan.
Förslag för dig
Vad innebär då samverkan?
Det kan handla om att föreningar/studieförbund/intresseorganisationer samverkar med nämndernas olika verksamheter. Men det kan också vara att nämndernas verksamheter samverkar med varandra.
Vem som initierar samverkan och hur samverkan organiseras bestämmer aktörerna sinsemellan. Men för att söka pengar till genomförande krävs att man lämnar in en gemensam ansökan där projektet beskrivs och motiveras.
Vilka projekt kan man söka pengar för?
Här finns i princip ingen gräns för kreativiteten. Det kan vara musikarrangemang, teaterföreställningar, konstupplevelser, hantverk- och slöjdaktiviteter, kulturhistoriska arrangemang, läsning och litteratur, skrivarworkshops, utställningar, författarbesök, dans och konstnärsbesök. Det får gärna vara aktiviteter som bidrar till att grupper som sällan möts får dela kulturupplevelser tillsammans. Extra fint är det om ni ser möjligheter att göra insatsen eller samverkan återkommande.
Kontaktpersoner i nämndernas verksamheter
Från varje nämnds verksamheter har ett antal kontaktpersoner utsetts. Det är dessa personer som en förening/organisation ska kontakta om de vill samverka kring ett gemensamt kulturprojekt/aktivitet. Kontaktpersonerna kan vara med och bolla idéer kring hur olika kulturaktiviteter passar just deras målgrupp och verksamhet.
Kontaktpersonerna är:
Socialnämnden:
Anna Ahlin (äldreomsorgen) anna.ahlin@hofors.se mobil: 070-0860308
Emina Öberg (äldreomsorgen) emina.oberg@hofors.se mobil: 070-0860015
Åsa Axelsson (integrationsenheten) asa.axelsson@hofors.se mobil: 070-0860456
LSS/psykiatri Ingen kontaktperson utsedd ännu.
Barn- och utbildningsnämnden:
Mari Rickardsson (låg- och mellanstadiet) mari.rickardsson@hofors.se mobil: 070-0860012
Lotta Nordström (förskola) ann-charlotte.nordstrom@hofors.se mobil: 073-9819314
Henrik Björlind (högstadiet) henrik.bjorlind@hofors.se mobil:
Catrin Johansson (gymn/vuxenutbild) catrin.johansson@hofors.se mobil: 070-1670817
Kommunstyrelsen:
Tobias Pettersson (Entré ungdom) tobias.pettersson@hofors.se mobil: 070-167 08 36
UllaCarin Lindström Ahlén (biblioteket) ulla-carin.lindstrom.ahlen@hofors.se mobil: 070-0860702
Kultursamordnarens roll
UllaCarin Lindström Ahlén kommer under 2025 fungera som samordnare för kultursatsningen på 25%. Samordnarens roll är att finnas som stöd när föreningar, studieförbund och kommunala verksamheter har frågor eller vill samverka kring kulturella evenemang och aktiviteter. Samordnaren kan fungera som bollplank för projekt, hjälpa till att hitta möjliga samverkanspartners eller bidra med inspiration och goda exempel på hur kulturpengarna kan användas. Samordnaren kan också vara behjälplig i ansökningsförfarandet.
Det är också samordnaren som initialt tar emot och går igenom ansökningar innan de tas upp för beslut i chefsgruppen, vilken består av Cissi Hedwall (socialchef), Anna Samuelsson (skolchef) och Lars-Åke Östlin (kultur- och fritidschef).
ulla-carin.lindstrom.ahlen@hofors.se
070-0860207
Ansökningsförfarande
Ansökningarna görs i samverkan och ska innehålla följande:
- Projektbeskrivning: Vad vill ni göra? Hur och när ska projektet genomföras? Varför vill ni göra detta och vad vill ni uppnå?
- Framtidsvision: Vad hoppas ni projektet/aktiviteten får för resultat? Kan aktiviteten/projektet bidra till fortsatt samverkan kring kulturarrangemang?
- Budget: Här redogör ni för projektets kostnader samt den summa ni ansöker om.
Kontakt Kultursatsningen
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Sommarhälsning från Hofors kommun
Sommaren är här och med den kommer ljusa kvällar, varma dagar och tid för återhämtning och upplevelser. Vi vill passa på att önska alla invånare, besökare och sommarfirare en riktigt härlig sommar! -
Information till vårdnadshavare – Förskolan Eken
Barn- och utbildningsnämnden har beslutat att föreslå Kommunfullmäktige den 30 september 2025 att stänga förskolan Eken sommaren 2026. Bakgrunden till detta är att antalet barn har minskat, vilket även minskar behovet av förskoleplatser -
Beläggningsarbete på Bergsprängartorget
Nu är det dags för ny beläggning på Bergsprängartorget i Hofors centrum.
Arbetet påbörjas måndag vecka 26. -
Fortfarande chans att söka till höstens utbildningar!
Det finns fortfarande platser kvar på vår utbildning Pedagogiskt och socialt arbete – en fantastisk möjlighet för dig som vill arbeta med människor och göra skillnad i vardagen.