Problem i skolan
Förslag för dig
Hjälp och stöd vid problem i skolan
Att gå i skolan tar upp en stor del av livet. Det kan vara en rolig tid och det kan vara en hemsk tid. För de flesta varierar det. Om man tycker att något är jobbigt är det bra att prata med någon.
Alla situationer är unika
Alla situationer är unika och man vet bäst själv hur det känns att vara i ens egen situation. Trivs man inte i skolan, kan det finnas många olika orsaker till det och många lösningar på ens problem. Kanske finns det andra som är i en liknande situation och som man kan byta idéer och erfarenheter med. Ibland kan man själv hitta orsaken till att man känner som man gör och komma på egna lösningar. Ibland behöver man andras hjälp, till exempel vänner, föräldrar, skolpersonal eller personal från någon annan barn- eller ungdomsverksamhet. Man ska inte behöva må dåligt i sin skola.
Hit kan du vända dig
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Asfaltering pågår runt om i kommunen
Asfalteringsprogrammet för 2026 är igång och på flera håll i kommunen har asfaltering påbörjats. -
Rättssäkerheten stärks för personer som behöver god man eller förvaltare
Nu blir det tryggare för de som har god man eller förvaltare i Sverige. En ny lag träder i kraft som syftar till att stärka rättssäkerheten för personer som behöver stöd i sin vardag och som innebär omfattande förändringar för systemet med god man och förvaltare i Sverige. -
Rapport om framtida skolstruktur färdigställd
Rapporten om framtida skolstruktur är nu färdigställd och presenterades den åttonde juni för flera av kommunens berörda grupper. Rapporten innehåller tre olika förslag och blir nu underlag för den fortsatta politiska processen. -
SE-Alert-viktigt meddelande direkt i mobilen
Under sommaren lanseras ett nytt sätt att skicka ut ett VMA (viktigt meddelande till allmänheten).
Meddelandet kommer att skickas direkt till din mobiltelefon.
