
Tillsammans kan vi förbättra uppkopplingen i Gävleborg
Fungerar mobiluppkopplingen dåligt där du bor, arbetar eller rör dig? Då kan du hjälpa till att visa var problemen finns.
Förslag för dig
Under oktober genomför Region Gävleborg kampanjen Regga glappet. Syftet är att få en bättre bild av var den mobila uppkopplingen fungerar dåligt eller saknas helt i länet. Region Gävleborg behöver verkliga mätningar som komplement till mobiloperatörernas täckningskartor.
Du kan bidra genom att mäta mobiluppkopplingen med appen Bredbandskollen. Mät gärna på platser där du vet att uppkopplingen brukar vara dålig, till exempel längs vägar, i skogs- och jordbruksområden, vid fritidshus eller där du bor. Gör gärna flera mätningar vid olika tillfällen.
Resultatet ska ge Region Gävleborg ett bättre faktaunderlag för dialog med mobiloperatörer och nationella beslutsfattare. Regionen äger inte mobilnäten, men kan använda underlaget för att visa var behoven är stora och driva på för bättre mobil uppkoppling i Gävleborg.
Regga glappet du också – din mätning kan bidra till att visa var uppkopplingen behöver bli bättre.
Läs mer här: www.regiongavleborg.se/mobiluppkoppling
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Då kan vårdnadshavare bli misstänkta för brott – om barnen åker elsparkcykel
Polisen uppmärksammas löpande på att ungdomar och andra kör elsparkcyklar i höga hastigheter, och ibland vårdslöst.
Även i Hofors kommun händer detta. -
Musikglädje för kommunens tvåor genom Skapande skola
Musik, sång och upptäckarglädje stod i fokus när kommunens elever i årskurs två fick prova instrument tillsammans med Nya Folkungar. Satsningen är en del av Skapande skola och följs senare i höst av författarbesök för alla femteklassare. -
Investeringar ska säkra drift och verksamhet i flera anläggningar
Kommunstyrelsen beslutade på sitt senaste sammanträde om investeringar i Hoforshallen, bowlinghallen samt BMX- och skatehallen. Syftet är att säkerställa att anläggningarna kan fortsätta användas på ett tryggt och säkert sätt under många år framöver. -
Hofors berörs inte av fel i förtidsröstningen
Valmyndigheten har i dag konstaterat att minst 114 av landets kommuner inte berörs av de felregistreringar som gjorts i förtidsröstningen.
Hofors kommun är en av de som inte berörs.