
Investeringar ska säkra drift och verksamhet i flera anläggningar
Kommunstyrelsen beslutade på sitt senaste sammanträde om investeringar i Hoforshallen, bowlinghallen samt BMX- och skatehallen. Syftet är att säkerställa att anläggningarna kan fortsätta användas på ett tryggt och säkert sätt under många år framöver.
Förslag för dig
Beslutet grundar sig på en extern besiktning av kommunens fritidsanläggningar som genomfördes under 2025. Tillsammans med verksamhetens egna erfarenheter har besiktningen visat vilka åtgärder som behöver prioriteras för att minska risken för driftstörningar, ökade kostnader och verksamhetsavbrott.
Den största investeringen görs i Hoforshallen, där ett nytt ställverk och styrsystem ska installeras. Bowlinghallen får ett nytt scoring- och driftsystem som är nödvändigt för att bowlingbanorna ska kunna användas för träningar, tävlingar och uthyrning.
Kommunstyrelsen har även beslutat att investera i en ny tältduk till BMX- och skatehallen. Den nuvarande tältduken har nått slutet av sin livslängd och behöver bytas ut för att verksamheten ska kunna fortsätta året runt. Investeringen möjliggörs också genom stöd från RF-SISU, som bidrar med en betydande del av finansieringen.
Totalt uppgår investeringarna till 1,5 miljoner kronor.
Genom investeringarna vill kommunen säkerställa att anläggningarna även i framtiden kan användas av föreningslivet, skolor och allmänheten.
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Återvinnare i Hofors - vill du testa ÅVC flex?
Är du intresserad av att testa besöka återvinningscentralen i Hofors under obemannade öppettider? -
Färdtjänst och riksfärdtjänst jul och nyår 2026
Ska du resa med färdtjänst eller riksfärdtjänst under jul- och nyårsdagarna?
Här är information om vad som gäller. -
Öppet hus om bygglov, strandskydd och enskilda avlopp
Planerar du att bygga eller har frågor om din fastighet? Välkommen på öppet hus i Hofors, Ockelbo eller Sandviken. Här kan du träffa handläggare från VGS och ställa dina frågor. -
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
Just nu sprids falska sms som ser ut att komma från avsändaren ”SOS”. De innehåller falska uppgifter om att en nära anhörig till mottagaren har omkommit i en olycka. Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen.
