
Hofors är bästa näringslivskommun i länet
I årets upplaga av Bästa Tillväxt, som utses av kreditupplysningsföretaget Syna, toppar Hofors kommun i Gävleborgs län. På andra och tredje plats kommer Ljusdals respektive Gävle kommuner.
Förslag för dig
Det går bra för näringslivet i Hofors. Så bra att man för tredje året i rad och fjärde gången på de fem senaste åren tar hem första platsen i utmärkelsen Bästa Tillväxt i Gävleborgs län, en utmärkelse som årligen delas ut av kreditupplysningsföretaget Syna, sedan 2007.
– Bästa Tillväxt premierar en bred och stabil tillväxt i det lokala näringslivet.
Utmärkelsen går därför till den kommun i varje län som har störst andel företag som nyanställer, ökar sin omsättning och går med vinst baserat på företagens senast inlämnade årsredovisningar, säger Karl Stjerna, VD på Syna.
– Trots att många företag haft det kämpigt i spåren av en besvärande lågkonjunktur och allmän oro i vår omvärld pekar Bästa Tillväxt på att det finns många livskraftiga företag och kommuner, men också på att det finns en betydande optimism och tillväxtpotential inom stora delar av näringslivet, inte minst bland många småföretagare, som utgör ryggraden i svenskt näringsliv.
– Bästa Tillväxt understryker att man med entreprenörskap, idérikedom och målmedvetenhet kan skapa förändring. Vi menar också att en kommun blir stabilare om det, som i Hofors fall, finns en bred tillväxt snarare än om enstaka företag växer mycket. Bästa Tillväxt är en viktig mätning eftersom den visar på just detta, anser Karl Stjerna.
Kjell Johansson, VD för Entré Hofors med ansvar för näringslivsfrågor och
besöksnäring i kommunen, gläds över utmärkelsen och ser positivt på framtiden.
– I vår kommun har vi ett brett och stabilt näringsliv. Visst påverkas flera av våra företag av rådande osäkerhet i världen, inte minst av de tullar som införts av USA under året. Samtidigt kan jag konstatera att man klarat omställningen bra, att många företag tuffar på och att andra ökat både vad gäller omsättning och antal anställda, säger han.
– Våra två stora arbetsgivare, ståltillverkaren Ovako och Enerco, det senare företaget med teknik och underhållstjänster för svenska industriföretag, står fortsatt starka, vilket gynnar även underleverantörer och näringslivet i kommunen i stort. Man brukar säga att ett arbetstillfälle innanför grindarna ger tre utanför.
Inför framtiden andas Kjell Johansson fortsatt optimism och arbetet inom Entré Hofors där näringslivet i kommunen är en i högsta grad aktiv partner.
En del av näringslivet i Hofors som haft en särskilt god tillväxt under senare tid är åkerinäringen som tillsammans med bygg- och entreprenadföretag haft en positiv utveckling.
– Vårt geografiska läge gör att våra företag har nära till hela Gävleborgs län, men också delar av Dalarna. I regionen byggs just nu mycket, bland annat stora datorhallar i Sandviken/Gävle och Horndal i närheten av Avesta.
– Sammanfattningsvis ser det ganska ljust ut med tunga industrier med långsiktiga ägare i botten och ovanpå det många andra företag som växer och utökar, konstaterar Kjell Johansson till sist.
Här kan du se 2025 års företagslista.
Pdf, 92.8 kB, öppnas i nytt fönster.
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Byte av lärplattform till Unikum
Inför skolstarten hösten 2026 kommer alla förskolor, grundskolor, introduktionsprogrammet och vuxenutbildningen att använda sig av lärplattformen Unikum. Som vårdnadshavare kommer du att börja använda den nya plattformen i samband med terminsstarten i augusti. -
Beredskapsveckan avslutas med festival
Vecka 39 är den nationella Beredskapsveckan och Hofors kommun är en del av den.
-
Skolavslutning med Entré Ungdom
Tisdag nionde juni bjuder Entré Ungdom in till en kväll fylld med aktiviteter på Folkets Hus. -
Vi vill veta hur du upplever tryggheten i Hofors kommun
Nu har du möjlighet att berätta hur du upplever tryggheten i Hofors kommun.
