
Cyberattack hos leverantör – personuppgifter kan ha läckt
Hofors kommun har fått veta att vår leverantör Miljödata har blivit utsatt för en cyberattack. Miljödata levererar datasystem som heter Adato och Stella och är system som kommunen använder för att hantera ärenden som rör bland annat tillbud och rehabilitering för sina anställda.
Förslag för dig
Attacken skedde lördagen den 23 augusti. Kommunen fick information om detta måndagen den 25 augusti. Efter det började kommunen direkt undersöka vad som har hänt, hur arbetet påverkas och om känslig information kan ha kommit i fel händer.
Det finns en risk att personuppgifter om nuvarande och tidigare anställda kan ha läckt ut. Därför informerar kommunen nu öppet, eftersom man inte har kontaktuppgifter till alla som kan vara berörda.
Kommunen har anmält händelsen till Integritetsskyddsmyndigheten (IMY), vilket krävs enligt dataskyddsförordningen (GDPR).
Uppgifter om personer med skyddad identitet ska inte ha läckt, eftersom deras information är anonym i systemet.
Just nu vet vi inte hur stor skadan är eller när systemen kan börja användas igen.
-”Vi ser allvarligt på det inträffade och följer utvecklingen noggrant.” säger Pernilla Bredin, HR-chef och talesperson Hofors kommun.
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Information om vatten, el och snöröjning – 5 januari
Läget har förbättrats. -
Avrådan från vistelse på leder och motionsspår efter stormarna
Vi förstår verkligen lockelsen. Snön väcker längtan efter att komma ut, att ta skotern, spänna på sig skidorna eller ge sig ut på en stilla vintervandring. Samtidigt vill vi uppmana till stor försiktighet. -
Information om vatten, el och snöröjning - 4 januari
Läget är fortsatt ansträngt och nedan följer en samlad lägesbild. -
Information om vatten, el och snöröjning - 3 januari
Det är fortfarande ett ansträngt läge och här kommer en samlad lägesbild.
