
"Småkryp värda vår kärlek"
Föreläsning under Pollineringsveckan med Lage Bergström
Förslag för dig
Under den blomstrande Pollineringsveckan har vi äran att välkomna Lage Bergström till Haga Trädgårdar den 22 maj kl. 18.00. Lage, naturvän och skicklig berättare, tar oss med på en fascinerande resa in i småkrypens värld – från färgsprakande insekter till de minsta varelsernas stora betydelse i naturens samspel.
Om man vill lära sig om biologisk mångfald är det nödvändigt att lära sig om insekter och andra småkryp. Den insikten växte för Lage Bergström när han började dokumentera den biologiska mångfalden på sin gård i Åsmundshyttan för 15 år sedan. Nu har han fotograferat över 1 800 olika arter på sin mark. Av dem är insekterna i stor majoritet.
Plats: Haga Trädgårdar, Kaserngatan 5, Hofors
Datum: 22 maj
Tid: 18.00
Fri entré – ingen föranmälan krävs
Föreläsningen arrangeras av Naturskyddsföreningen i Hofors, Studiefrämjandet och Biblioteken i Hofors kommun.
Varmt välkommen till en kväll full av små underverk!
Kontakt - Haga Trädgårdar
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Omorganisation i skolor i Hofors – elever flyttas inför hösten 2026
Hofors kommun genomför en omorganisation i skolorna som innebär att blivande elever i årskurs fyra och sex byter skola från och med höstterminen 2026. Syftet är att skapa bättre förutsättningar för undervisning, ekonomi och elevstöd. -
Hoforshallen fyller 60 år
I år firar Hoforshallen 60 år och det uppmärksammas på lördag 28 mars. -
Vår innebär sandupptagning
Nu är det dags för sandupptagning i kommunen. Vecka 13 startar arbetet. -
Fortsatt arbete med skolstrukturutredningen-nu skickas enkäter ut
Den tredje februari hölls en medborgardialog om den pågående skolstrukturutredningen i Hofors kommun.
En sammanställning har gjorts av projektgruppen och nu förbereds det för nästa steg i utredningen.
