
Minecraft-tävling på påsklovet - en riktig succé!
Under påsklovet anordnade skol-IT en spännande Minecraft-tävling som lockade många kreativa och nyfikna deltagare.
Förslag för dig
Framtidsstad på Mars
Temat för tävlingen "Bygg som en Boss" var att bygga en framtidsstad på planeten Mars. Deltagarna fick inte bara släppa loss sin fantasi – deras städer behövde också uppfylla vissa krav. I staden skulle det finnas bland annat bostadshus, fordon, energiförsörjning och olika former av fritidssysselsättning för invånarna.
Två vinnare
Tävlingen fick till slut två vinnare, Justin Forsberg Pussinen och Sam Lundberg. Deras vinnarbidrag innehöll, förutom allt det som är nödvändigt för att vi människor ska kunna leva på Mars, en djurpark och ett stort laboratorium.
-Från att ha börjat med en helt tom yta konstruerade alla deltagare väldigt detaljrika och livfulla städer och miljöer. Det var imponerande att se deras uppfinningsrikedom och förmåga att lösa problem, som verkligen krävs i ett spel som Minecraft. Ett stort grattis till Justin och Sam säger Daniel Käll, IT-administratör på Skol-IT och ansvarig för tävlingen.
Malmbrytning och järn har en central roll
Varför en tävling i Minecraft? Daniel försätter att berätta.
-Man skulle faktiskt kunna säga att Minecraft har en lokal anknytning. Precis som att Hofors är uppbyggt kring malmbrytning och järnindustri, har det även en central roll i Minecraft, där det är en förutsättning för att kunna tillverka verktyg och i slutändan fantastiska samhällen. Det är rätt häftigt att i Minecraft, som är det bäst säljande spelet någonsin, med över 300 miljoner exemplar, sitter spelare över hela världen och använder masugnar för att framställa järn så effektivt som möjligt.
Kontakt Skol-IT
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Omorganisation i skolor i Hofors – elever flyttas inför hösten 2026
Hofors kommun genomför en omorganisation i skolorna som innebär att blivande elever i årskurs fyra och sex byter skola från och med höstterminen 2026. Syftet är att skapa bättre förutsättningar för undervisning, ekonomi och elevstöd. -
Hoforshallen fyller 60 år
I år firar Hoforshallen 60 år och det uppmärksammas på lördag 28 mars. -
Vår innebär sandupptagning
Nu är det dags för sandupptagning i kommunen. Vecka 13 startar arbetet. -
Fortsatt arbete med skolstrukturutredningen-nu skickas enkäter ut
Den tredje februari hölls en medborgardialog om den pågående skolstrukturutredningen i Hofors kommun.
En sammanställning har gjorts av projektgruppen och nu förbereds det för nästa steg i utredningen.
