
Äggjkten 2025
Totalt sexton ägg finns gömda i centrala Hofors och Torsåker. Ge dig ut tillsammans med dina vänner eller familj och hitta så många som möjligt.
Förslag för dig
Leta ägg under påsklovet
Under påsklovet 15 - 21 april pågår Entré ungdoms äggjakt - En aktivitet där alla är välkommen att delta.
Vinn upp till 4kg godis
På Äggjaktskartan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. finns sexton platser uppmärkta. På dessa platser finns ”ägg” gömda och på varje "ägg" finns en kod. Samla så många av dessa koder som möjligt och skicka dem i ett meddelande på Entré ungdoms Facebook
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. för att ha chansen att vinna. Tillsammans med Ica Supermarket Hofors kommer två påskägg med 4kg godis att delas ut - ett till den som är snabbast med att hitta 16 ägg och ett som lottas ut bland alla som hittat 16 ägg. Även du som skickat in minst ett ägg har chans att vinna mindre ägg med godis.
Kartan till äggjakten Länk till annan webbplats.
Några saker att tänka på när ni är ute och jagar ägg:
- Låt äggen sitta kvar, vi vill bara ha koden. Ta en bild eller skriv ner den, det är många som vill hitta äggen!
- Ägget ligger inte alltid exakt där punkten på kartan är, men inom cirka 50 meter - så leta noggrant!
- Vi svarar på frågor under våra arbetstider, som varierar lite under lovet/påsk. Så ibland kan det tyvärr dröja innan ni får svar.
- Äggen är röda på sidan med koden och gula med Entré ungdoms logo på baksidan.
- Kartan strular tyvärr ibland i Google Maps, så använd isåfall webbläsare.
Kontakt Entré ungdom
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Nya regler för textilavfall
Från den 1 oktober gäller nya regler för sortering av textil. Kläder och textilier som är mycket smutsiga, trasiga, mögliga eller angripna av skadedjur får nu läggas i hushållssoporna i stället för att sorteras separat. -
Information om förskolan Eken
Barn- och utbildningsnämnden beslutade i juni 2025 att föreslå Kommunfullmäktige att stänga Förskolan Eken sommaren 2026. Ärendet har återremitterats. -
Minoritetsveckan är i full gång!
Varför inte gå och testa Entré ungdoms gigantiska slangbella på fredag kl. 15 i parken vid Folkan? -
Hofors kommun utreder framtidens skolor
Hofors kommun har startat en utredning om framtidens skolstruktur. Syftet är att se över hur våra skolor används idag och hur de kan utvecklas för att på bästa sätt möta elevernas behov, skapa en trygg och god lärmiljö samt använda kommunens resurser på ett hållbart sätt utifrån ett förändrat elevunderlag.