
Dags för Första Blåbärsstoppet
2 mars går årets upplaga av Första Blåbärsstoppet av stapeln.
Vill du vara med?
Förslag för dig
2 mars blir en dag att minnas, det törs vi lova!
Mellan 11 och 14 arrangeras det årliga evenemanget Första Blåbärsstoppet i Hagaparken och redan nu fylls det sakta men säkert på med aktörer som kommer att göra dagen möjlig.
Vill du vara med med någon aktivitet?
Första Blåbärsstoppet är ett arrangemang som framför allt sätter barnen i fokus. Här kan du prova ponnyridning, tunnbrödbakning, måla och naturligtvis åka Barnens Vasalopp där alla är vinnare.
Nyfiken på vad just du kan bidra med eller vill du veta mer om arrangemanget?
Hör av dig till;
Linda Jonsson, kommunikatör, Entré Hofors
072-857 70 28
linda.jonsson@hofors.se
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Hofors kommun och Polisen förnyar samverkansöverenskommelsen
Hofors kommun och Polismyndigheten har förnyat samverkansöverenskommelsen för ett fortsatt samarbete kring det trygghetsskapande och brottsförebyggande arbetet i kommunen. -
Välkommen till medborgardialog om trygghet i Hofors!
Hofors kommun och Polisen bjuder in till en medborgardialog om vårt gemensamma arbete för att förebygga brott och skapa trygghet i kommunen. -
Höstlov, invigning och jubileum – en vecka att fira i Hofors
Under höstlovsveckan händer det extra mycket i Hofors. Vi bjuder in till en vecka fylld av gemenskap, skaparglädje och firande! -
Lägre avgift för byggärenden under vintersäsongen
Byggtaxan ger dig en möjlighet att få 20 procents lägre avgift för alla byggärenden under vintersäsongen. Reduceringen gäller ärenden som kommit in till Västra Gästriklands samhällsbyggnadsförvaltning och komplettförklarats under perioden 1 november 2025 till och med 28 februari 2026.
