Suomeksi
english
Hofors kommun
Hofors kommun


Dela Dela
Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Barn & Utbildning

Barn & Utbildning i Hofors kommun

Utbildningar med en stabil grund

I Hofors kommun arbetar vi för att tända ett livslångt lärande. Vi erbjuder utbildningar för alla åldrar – från förskola till gymnasium och Komvux. Våra skolor har hög andel behöriga lärare och 2015 lyftes Petreskolan fram nationellt för sina fina resultat i Skolverkets SALSA-undersökning.

Alla våra utbildningar ger en stabil grund att stå på och genom samarbeten med närliggande högskolor och det lokala näringslivet öppnas dörrar till arbetslivet, både lokalt och regionalt.

Mer information

Den centrala administrationen för barn och utbildning finns i kommunhuset.

Besöksadress
Granvägen 8
Postadress
Hofors kommun
813 81 Hofors
Tfn vxl: 0290-290 00

Kontaktinformation

Katarina Ivarsson, skolchef

(ansvar för övergripande frågor samt gymnasieskola/ vuxenutbildning, elevhälsa och kulturverksamhet)
070-086 01 54
katarina.ivarsson@hofors.se

Inger Bexelius Lange, barn-och grundskolechef

(ansvar för förskola, grundskola, grundsärskola)
070-414 13 26
inger.bexelius@hofors.se

Liliana Bolohan, ekonom

0290-77 14 48
liliana.bolohan@hofors.se

Stefan Andersson, intendent

070-289 92 28
stefan.andersson@hofors.se

Carin Haglund, handläggare/skolskjutssamordnare

070-086 01 78
carin.haglund@hofors.se

Mikael Ingvarsson, sekreterare

0290-77 14 20 mikael.ingvarsson@hofors.se

Kicki Österbacka, kö- och placeringsassistent förskola/fritidshem

0290-77 14 24
christina.osterbacka@hofors.se

Agneta Wall, antagningskansliet i Hofors
Gymnasieantagning

0290-77 15 20
agneta.wall@hofors.se
Besöksadress: Björkhagsskolan, Edskevägen 18

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296