Suomeksi
english
Hofors kommun
Hofors kommun


Dela Dela
Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Björkagsskolan - Gymnasieskola & Vuxenutbildning

Gymnasieskola & Vuxenutbildning

Välkommen till Björkhagsskolan

Inom skolan finns verksamheterna;

Svenska för invandrare, Vuxenutbildning*, Yrkesvux, Grundläggande vuxenutbildning och Introduktionsprogram.

* De flesta av kurserna är webbaserade distanskurser på gymnasienivå (via Hermods) 

Ska du söka gymnasieutbildning?

Det är Region Dalarna som sköter antagningen till gymnasieutbildningarna för kommunerna i Gästrikland, Hälsingland och Dalarna. Mer information hittar du här.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Lärcentrum

I Björkhagsskolans lokaler finns även ett lärcentrum. Detta är en resurs och en service främst för studerande på yrkeshögskola, högskola eller universitetsnivå oavsett utbildningsanordnare. Information om Lärcentrum hittar du här.

Mer information

Besöksadresser

Edskevägen 18
Yrkesvux - Barn och fritid, Komvux, GRUV, SFI, Språkintroduktion, Introduktionsprogram och administration)

Björkhagsgatan 10 B
Yrkesvux - El

Hästskovägen 3
Yrkesvux - Verkstad

Kontaktinformation

Linda Karlsson, rektor
070-086 00 76 linda.karlsson@hofors.se

Agneta Wall, expedition gymnasieskolan
0290-77 15 20
agneta.wall@hofors.se

Lena Gustavsson, administratör vuxenutbildningen
0290-77 15 09
lena.gustavsson@hofors.se

Ann-Louise Andersson, studie- och yrkesvägledare,
0290-77 15 15
ann-louise.andersson@hofors.se

Maria Damgaard, studiehandledare

maria.damgaard@hofors.se

Kent Eriksson, vaktmästare
070-407 47 11
kent.eriksson@utb.hofors.se

Marie Juhlin, skolmåltid Björkhagsskolan
070-086 01 22

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296