Suomeksi
english
Hofors kommun
Hofors kommun


Dela Dela
Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Vatten

Arbetsmarknad & Integration

Arbetsmarknad & Integration (AMI) en länk mellan medborgaren och arbetsmarknaden

Vårt uppdrag

Arbetsmarknad- och integrationsenheten är en strategisk enhet för kommunens medborgare. Enheten arbetar aktivt för att inkludera invånarna i samhället och arbetsmarknaden.

Hofors kommun tror på att en bra integration av nyanlända och människor som står utanför samhället sker bäst genom att snabbt komma in på arbetsmarknaden. En bra integration innebär minskat utanförskap, kriminalitet och lägre samhällskostnader.

Ett arbete är ett steg in i samhället

Ett arbete ger självförtroende och kontakter in i samhället. AMI arbetar aktivt för att inkludera unga utanför arbetsmarknaden genom projektet Ung Gävleborg som är ett förebyggande arbete för att tidigt kunna bryta en negativ trend.

Kontaktuppgifter

Arbetsmarknad

Anna Mattsson, enhetschef
0701678651
anna.mattsson@hofors.se

Thida Naing, arbetsmarknadshandläggare
070-167 08 49
thida.naing@hofors.se

Susanne Haglund, arbetsmarknadshandläggare
072-858 70 87
susanne.haglund@hofors.se

Daniel Johansson, utbildningspedagog
076-517 31 03
daniel.johansson@hofors.se

Helena Abrahamsson, utredningsassistent
070-167 08 10
helena.abrahamsson@hofors.se

Lars-Erik Lindberg, arbetsledare Böle yttre
070-414 13 17
centrumforarbete@hofors.se

Burkan Ali, arbetsledare Böle yttre
073-809 41 29
centrumforarbete@hofors.se

Integration

Per Lindholm, enhetschef
070-086 01 64
per.lindholm@hofors.se

Inger Elisson-Wigö, flyktingsamordnare
0290- 77 17 15
inger.ew@hofors.se

Jennie Greis, administratör

070-086 01 63

Kontaktinformation

Stefan Carlehäll, verksamhetschef AMI
0290-77 16 85
stefan.carlehall@hofors.se

Ahmed Al-Rakhami, administratör AMI
070-167 08 85
ahmed.ateik.ali.al-rakhami@hofors.se

Besöksadress
Centralgatan 15 A HOFORS

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296