Suomeksi
english
Hofors kommun
Hofors kommun
Dela Dela
Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Hofors

Esikoulu

Tervetuloa esikoulutoimintaan Hoforsin kunnassa!

Esikoulutoiminta on suunnattu 1-5 vuotiaille lapsille. Hoforsin kunnassa on seitsemän kunnallista esikoulua (päivähoitopaikkaa) sekä yksityinen esikoulu Rävlyan.

Esikoulu rakentaa pohjan oppimiselle ja tarjoaa lapsille pedagogista toimintaa, jossa huolenpito, kasvatus ja oppiminen muodostavat yhteisen kokonaisuuden. Esikoulu on turvallinen ja kehittävä paikka lapsille, paikka jossa jokaisen lapsen omat tarpeet otetaan huomioon.

Esikoulutoiminta suomeksi

Hoforsin kunta kuuluu suomenkieliseen hallintoalueeseen, minkä takia kunnan tulee tarjota esikoulutoimintaa joko täysin tai osittain suomeksi, saameksi sekä meänkielellä. Ota yhteyttä esikoulutoiminnan johtajaan mikäli olet kiinnostunut esikoulutoiminnasta suomen kielellä.

Kontaktinformation

Yhteystiedot

Kicki Österbacka, koordinaattori
0290-77 14 24
christina.osterbacka@hofors.se

Katarina Ivarsson, 
koulutoimenjohtaja

070-086 01 54
katarina.ivarsson@hofors.se

Työntekijät esikoulutoimistossa:
Sonnie Eklund, esikoulujohtaja, Södra förskolan
(Eken, Regnbågen ja Kanaljen) ja Torsåkers esikoulu (Tallbacken ja Vinkelboda)
070-414 12 89
sonnie.eklund@hofors.se

Aila Lahtinen, esikoulujohtaja, Norra förskolan (Robertsholm ja Persfallet) sekä esikoulutoiminta turvapaikkaa hakeville lapsille
070-414 13 27
aila.lahtinen@hofors.se

Ann-Sofie Jakobsson, sihteeri/avustaja
0290-77 15 36
070-289 92 04
ann-sofie.jakobsson@hofors.se

Mats Petersson, pedagogi
073-809 41 16
mats.petersson@edu.hofors.se

Petra Nord, ateljérista (kuvataide)
070-167 08 96
petra.nord@edu.hofors.se

Elin Aronsson, kehityspedagogi
070-167 08 23
elin.sundvik@edu.hofors.se

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296