Suomeksi
english
Hofors kommun
Hofors kommun
Dela Dela
Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Språkintroduktion

Språkintroduktion på introduktionsprogrammet

Språkintroduktion ska ge invandrarungdomar som nyligen anlänt till Sverige en utbildning i svenska för att de ska kunna gå vidare till gymnasieskolan eller annan utbildning.

Individuellt anpassad efter varje enskild elevs behov

Språkintroduktion är inte sökbar utan individuellt anpassad efter varje enskild elevs behov.

Kontaktinformation

Lotta Storm, programavnsvarig och lärare
0290-77 15 17
lotta.storm@utb.hofors.se

Jonas Skoglund, lärare
0290-77 15 17
jonas.skoglund@utb.hofors.se

Kerstin Melin, lärare
0290-77 15 17
kerstin.melin@utb.hofors.se

Linnéa Larsson, lärare
0290-77 15 17
linnea.larsson@edu.hofors.se

Kristine Palmqvist, lärare
0290-77 15 17
kristine.palmqvist@utb.hofors.se

Agne Eklund, lärare
0290-77 15 17
agne.eklund@utb.hofors.se

 

 



Mer information

Kontakter med Invandrarenheten

Besöksadress: Gillegatan 2, Hofors

Inger Elisson-Wigö, flyktingssamordnare
0290-77 17 15
inger.ew@hofors.se

Binita Paues, flyktingsekreterare
0290- 77 17 28
binita.paues@hofors.se

Marita Elfström, samordnare
070-4141349
marita.elfstrom@hofors.se

Kontaktpersoner HVB hem för ensamkommande flyktingungdomar


Bygdegården Torsåker

Anders Svensson, föreståndare
0290-409 90
070-1670803
anders.svensson@hofors.se

Besöksadress
Solbergaleden 28, 813 40 Torsåker

Rönnen i Hofors

Marita Elfström, föreståndare
070-4141349
marita.elfstrom@hofors.se

Besöksadress
Rönningsgatan 22b

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296